Eurostars και άλλοι γνωστοί καλλιτέχνες καλούν σε γενικευμένο μποϊκοτάζ από τη Eurovision στο Ισραήλ

Τη μέρα που πολλοί περίμεναν να ανακοινωθεί η πόλη και οι ημερομηνίες διεξαγωγής της Eurovision 2019, η βρετανική εφημερίδα Guardian δημοσίευσε μία επιστολή την οποία υπογράφουν πρώην Eurostars, καλλιτέχνες που έλαβαν μέρος σε εθνικούς τελικούς και άλλα γνωστά πρόσωπα από το χώρο της μουσικής, ζητώντας από τις δημόσιες ραδιοτηλεοράσεις της Ευρώπης γενικευμένο μποϊκοτάζ από τη Eurovision 2019, που θα διεξαχθεί τον επόμενο Μάιο στο Ισραήλ.

Μεταξύ αυτών που υπογράφουν είναι ο νικητής του διαγωνισμού το 1994 Charlie McGettigan, οι DAAM (πολύ γνωστό συγκρότημα από το Βέλγιο), οι Wolf Alice (διάσημο βρετανικό συγκρότημα), ο παγκοσμίου φήμης μουσικός παραγωγός Brian Eno, αλλά και το μέλος των Pink Floyd’s Roger Waters.

Η Eurovision 2019 πρέπει να μποϋκοταριστεί εάν φιλοξενηθεί στο Ισραήλ, που συνεχίζει τις σοβαρές, παραβιάσεις των παλαιστινιακών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Κατανοούμε ότι η EBU απαιτεί από το Ισραήλ να βρει μια “μη διχαστική” τοποθεσία για να διοργανώσει τη Eurovision του 2019 . Θα πρέπει όμως να ακυρώσει το διαγωνισμό στο Ισραήλ συνολικά και να τον μεταφέρει σε άλλη χώρα όπου γίνεται σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η αδικία διχάζει, ενώ ο σεβασμός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων ενώνει. 

Η δημοσίευση της επιστολής αυτής ίσως να είναι και ο λόγος που καθυστερεί η ανακοίνωση της πόλης που θα φιλοξενήσει του χρόνου το διαγωνισμό, την στιγμή που τα ισραηλινά μμε αναφέρουν ότι το Τελ Αβίβ έχει ήδη επιλεγεί από την EBU και την δημόσια τηλεόραση της χώρας ΚΑΝ. Όπως σας ενημερώσαμε και με προηγούμενο άρθρο μας, η EBU, διέψευσε αυτά τα δημοσιεύματα με ανακοίνωση της, κάτι που δεν συνήθιζε να κάνει σε ανάλογες περιπτώσεις.

Δείτε όλα τα ονόματα που υπογράφουν την επιστολή:

L-FRESH The LIONmusician, Eurovision 2018 national judge (Australia)
Helen Razerbroadcaster, writer (Australia)
Candy Bowersactor, writer, theatre director (Australia)
Blak Douglasartist (Australia)
Nick Seymourmusician, producer (Australia)
DAANmusician, songwriter (Belgium)
Daan Hugaertactor (Belgium)
Alain Platelchoreographer, theatre director (Belgium)
Marijke Pinoyactor (Belgium)
Code Rougeband (Belgium)
DJ MurdockDJ (Belgium)
Helmut Lottisinger (Belgium)
Raymond Van het Groenewoudmusician (Belgium)
Stef Kamil Carlensmusician, composer (Belgium)
Charles Ducalpoet, writer (Belgium)
Fikry El Azzouzi, novelist, playwright (Belgium)
Erik Vlamincknovelist, playwright (Belgium)
Rachida Lamrabetwriter (Belgium)
Slongs Dievanongsmusician (Belgium)
Chokri Ben Chikhaactor, theatre director (Belgium)
Yann Martelnovelist (Canada)
Karina Willumsenmusician, composer (Denmark)
Kirsten Thorupnovelist, poet (Denmark)
Arne Würglermusician (Denmark)
Jesper Christensenactor (Denmark)
Tove Bornhoeftactor, theatre director (Denmark)
Anne Marie Helgeractor (Denmark)
Tina Enghoffvisual artist (Denmark)
Nassim Al Dogommusician (Denmark)
Patchankaband (Denmark)
Raske Pengesongwriter, singer (Denmark)
Oktoberkoretchoir (Denmark)
Nils Vestfilm director (Denmark)
Britta Lillesoeactor (Denmark)
Kaija Kärkinensinger, Eurovision 1991 finalist (Finland)
Kyösti Laihimusician, Eurovision 1988 finalist (Finland)
Kimmo Pohjonenmusician (Finland)
Palefacemusician (Finland)
Manuela Boscoactor, novelist, artist (Finland)
Noora Daduactor (Finland)
Pirjo Honkasalofilm-maker (Finland)
Ria Katajaactor (Finland)
Tommi Korpelaactor (Finland)
Krista Kosonenactor (Finland)
Elsa Saisioactor (Finland)
Martti Suosaloactor, singer (Finland)
Virpi Suutari, film director (Finland)
Aki Kaurismäkifilm director, screenwriter (Finland)
Pekka Strangactor, artistic director (Finland)
HKsinger (France)
Dominique Grangesinger (France)
ImhotepDJ, producer (France)
Francesca Sollevillesinger (France)
Elli Medeirossinger, actor (France)
Mouss & Hakimband (France)
Alain Guiraudiefilm director, screenwriter (France)
Tardicomics artist (France)
Gérard Mordillatnovelist, filmmaker (France)
Eyal Sivanfilm-maker (France)
Rémo Garysinger (France)
Dominique Delahayenovelist, musician (France)
Philippe Delaigueauthor, theatre director (France)
Michel Kemperonline newspaper editor-in-chief (France)
Michèle Bernardsinger-songwriter (France)
Gérard Moreltheatre actor, director, singer (France)
Daði Freyrmusician, Eurovision 2017 national selection finalist (Iceland)
Hildur Kristín Stefánsdóttirmusician, Eurovision 2017 national selection finalist (Iceland)
Mike Murphybroadcaster, eight-time Eurovision commentator (Ireland)
Mary Blacksinger (Ireland)
Christy Mooresinger, musician (Ireland)
Charlie McGettiganmusician, songwriter, Eurovision 1994 winner (Ireland)
Mary Coughlansinger (Ireland)
Luka Bloomsinger (Ireland)
Robert Ballaghartist, Riverdance set designer (Ireland)
Aviad Albertmusician (Israel)
Michal Sapirmusician, writer (Israel)
Ohal Grietzermusician (Israel)
Yonatan Shapiramusician (Israel)
Danielle Ravitzkimusician, visual artist (Israel)
David Oppartist (Israel)
Assalti Frontaliband (Italy)
Radiodervishband (Italy)
Moni Ovadiaactor, singer, playwright (Italy)
Vaurojournalist, cartoonist (Italy)
Pinko Tomažič Partisan Choirchoir (Italy)
Joritstreet artist (Italy)
Marthe Vallesinger (Norway)
Mari Boinemusician, composer (Norway)
Aslak Heika Hætta Bjørnsinger (Norway)
Nils Petter Molværmusician, composer (Norway)
Moddisinger (Norway)
Jørn Simen Øverlisinger (Norway)
Nosizwemusician, actor (Norway)
Bugge Wesseltoftmusician, composer (Norway)
Lars Klevstrandmusician, composer, actor (Norway)
Trond Ingebretsenmusician (Norway)
José Mário Brancomusician, composer (Portugal)
Francisco Fanhaissinger (Portugal)
Tiago Rodriguesartistic director, Portuguese national theatre (Portugal)
Patrícia Portelaplaywright, author (Portugal)
Chullagemusician (Portugal)
António Pedro Vasconcelosfilm director (Portugal)
José Luis Peixotonovelist (Portugal)
N’tokomusician (Slovenia)
ŽPZ Kombinatchoir (Slovenia)
Lluís Llachcomposer, singer-songwriter (Spanish state)
Marinahsinger (Spanish state)
Riot Propagandaband (Spanish state)
Fermin Muguruzamusician (Spanish state)
Kase.Omusician (Spanish state)
Sowetoband (Spanish state)
Itaca Bandband (Spanish state)
Tremenda Jauría, band (Spanish state)
Teresa Arangurenjournalist (Spanish state)
Julio Perez del Campofilm director (Spanish state)
Nicky Triphooksinger (Spanish state)
Pau Alabajossinger-songwriter (Spanish state)
Mafaldaband (Spanish state)
Zooband (Spanish state)
Smoking Souls, band (Spanish state)
Olof DreijerDJ, producer (Sweden)
Karin Dreijersinger, producer (Sweden)
Dror Feilermusician, composer (Sweden)
Michel Bühlersinger, playwright, novelist (Switzerland)
Wolf Aliceband (UK)
Carmen Callilpublisher, writer (UK)
Julie Christieactor (UK)
Caryl Churchillplaywright (UK)
Brian Enocomposer, producer (UK)
AL Kennedywriter (UK)
Peter Kosminskywriter, film director (UK)
Paul Lavertyscriptwriter (UK)
Mike Leighwriter, film and theatre director (UK)
Ken Loachfilm director (UK)
Alexei Saylewriter, comedian (UK)
Roger Watersmusician (UK)
Penny Woolcockfilm-maker, opera director (UK)
Leon Rosselsonsongwriter (UK)
Sabrina Mahfouzwriter, poet (UK)
Eve Enslerplaywright (US)
Alia Shawkatactor (US)

2 Σχόλια

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.